Dům vytápěný sluncem

 

Tento dům je stavěný tak, aby maximálně využíval sluneční energii a fungoval pokud možno co nejvíce analogově, tj. aby vše fungovalo tak nějak samo, bez potřeby řízení, regulace.

Jižní strana je maximálně otevřená slunci, severní je co nejvíce uzavřená. Na jižní, sluncem vyhřívané straně jsou všechny obytné prostory jako ložnice, dětské pokoje, pracovna, obývák. V severní části jsou technické prostory, koupelny, šatny, kuchyně.

Nosné zdivo je z 20cm VPC. Izolace stěn - 30cm polystyren. Dům má díky tomu velkou akumulační schopnost. Netrpí na teplotní rázy, teplota uvnitř je konstantní. Pokud vysvitne slunce, energie se akumuluje do stěn a teplota stoupá jen minimálně. V noci se zase uvolňuje. Takto dům vydrží nabitý i několik dní.

V létě akumulace napomáhá chlazení. Přes noc se dům vychladí, přes den je tak dům chladný, netřeba klimatizovat. Okna je ale potřeba každopádně stínit. K tomu slouží žaluzie a také přesah střechy. Využívá se pozice slunce. V zimních časech je slunce níž a tak svítí přímo do oken. V létě je slunce výše a tak se přímý svit do oken nedostane. Samozřejmě vyjma svítání a pozdního odpoledne. Viz stín na fotografii, možná kolem 17:00.

Takový stín ale samozřejmě nedopadne až do spodních oken. Tam je potřeba vyrobit pergolu. Zde můžeme využít toho principu, že listí na podzim opadává :) Pergola tedy poroste nějakou olistěnou, popínavou rostlinou, na zimu shodí listy a tak se slunce opět dostane do místnosti. V létě okna zase krásně zastíní.

Obecně je za nejlepší klimatizaci považován vzrostlý strom před domem.

V současné době se jeví jako nejekonomičtější zdroj tepla tepelné čerpadlo. Dostanete levný tarif za energii. Celková spotřeba energie tak bude levnější. Je to výhodnější i z toho důvodu, že pokud byste topili plynem, musíte platit dvojí distribuci. Takto platíte jen jednu.

Celkové náklady na vytápění a energie pak jsou cca 1t Kč měsíčně.

Využití dešťové vody bude brzy naprostou nezbytností. Nejen na splachování, ale i vaření a koupání.

Vložit komentář:
Kontakt E: lukas@bura.cz